Zakończyła się konferencja lotnicza w Bytomiu

Szkoły techniczne coraz częściej wychodzą naprzeciw młodzieży i oferują im kierunki kształcenia dostosowane do potrzeb rynku pracy. W bytomskim „Elektroniku” 1 marca zakończyła się trzydniowa konferencja w ramach której omawiano m.in.: podstawy programowe nauczania dla zawodów branży lotniczej.

Podczas IX Konferencji Stowarzyszenia Technicznych Szkół Lotniczych, która trwała od 27 lutego do 1 marca uczniowie nie tylko zapoznali się z możliwościami zatrudnienia w branży lotniczej, ale również odwiedzili hangar firmy LS Technics na lotnisku w Pyrzowicach oraz wzięli udział w prezentacji „Schodów do kariery”, które 27 lutego stanęły na bytomskim Rynku.

Za pomocą specjalnych gogli, które generują trójwymiarowy obraz przestrzeni w technice Virtual Reality 360, chętne osoby mogły zobaczyć jak wygląda praca na lotnisku związana z obsługą naziemną samolotów, pasażerów, bagaży oraz przesyłek lotniczych – mówiła Beata Kołodziejczyk, dyrektorka Technikum nr 4.

Widzowie, którzy odważyli się założyć specjalne okulary, mogli zobaczyć między innymi jak wygląda obsługa samolotu po przylocie i przed wylotem. Pionierski film, zrealizowany przez LS Airport Service w technice VR 360 3D, łączy obraz z przestrzennym dźwiękiem. Przy pomocy nowoczesnej technologii filmowej widzowie zostają przeniesieni na płytę warszawskiego lotniska, tuż pod nos lądującego z Toronto Dreamlinera.

Warto dodać, że Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych, do którego należy Technikum nr 4, zrzesza szkoły z całego kraju, w których prowadzone jest kształcenie w zawodach technik mechanik lotniczy i technik awionik. W konferencji wzięli udział przedstawiciele placówek członkowskich stowarzyszenia – dyrektorzy i nauczyciele szkół kształcących w zawodach „lotniczych” z całego kraju, m.in. Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Poznania, Bydgoszczy i Dęblina. Do Bytomia przyjechali także przedstawiciele firm lotniczych, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego oraz kadra naukowa z Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Śląskiej.

Imprezie towarzyszył już VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej „Latająca Miotła Baby Jagi”, w którym wzięły udział trzyosobowe drużyny uczniów kształcących się w zawodach lotniczych.

Przypomnijmy, że bytomska szkoła kształci w zawodach technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali.

Co ważne, uczniowie kształcący się w tym zawodzie oprócz miesięcznej praktyki w hangarze na lotnisku w Pyrzowicach, mają tam także cotygodniowe zajęcia z przedmiotów zawodowych – mówi Beata Kołodziejczyk.

Od marca uczniowie kształcący się w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych będą mieli cotygodniowe zajęcia na lotnisku w Pyrzowicach w firmie LS Airport Services. Dzięki temu, będą mogli zobaczyć na czym polega praca na stanowiskach związanych z obsługą naziemną samolotów.

Źródło Bytom.pl

Dodaj komentarz