Co nas stresuje na wyjeździe? [RAPORT TRIVERNA]

Na wakacjach boimy się oszustów i złodziei, lubimy kontrolować wydatki, a najbardziej martwi nas to, że… zaraz trzeba będzie wracać do domu. W nowym raporcie sprawdzamy, co stresuje Polaków podczas ich wyjazdów.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, w ubiegłym roku na przynajmniej jeden turystyczny wyjazd udało się ponad 22 mln Polaków. Wyjeżdżamy częściej, dalej i na dłużej, a na swoje podróże z roku na rok wydajemy coraz więcej – co potwierdziło również nasze badanie.

W każdy wyjazd wpisane jest wiele emocji – również tych negatywnych. Często zamiast cieszyć się szansą na odpoczynek lub zobaczenie nowych miejsc, podczas urlopu czy wakacji pozostajemy w ciągłym stresie. Nie brakuje nam go zresztą na co dzień. Według raportu „The Workforce View in Europe 2018”, przygotowanego przez agencję ADP, Polacy to dziś jeden z najbardziej zestresowanych narodów Europy: aż 27% z nas przyznaje, że każdego dnia odczuwa stres z powodu pracy.

Czy zatem wakacyjny wyjazd pozwala nam ukoić nerwy? Co najczęściej sprawia, że stresujemy się podczas urlopu? Jak oddziałują na nas stresujące sytuacje i w jaki sposób próbujemy sobie z nimi radzić? Odpowiedzi na te pytania poszukaliśmy w naszym najnowszym raporcie. Prezentujemy wyniki badania, w którym wzięło udział 1020 osób z całej Polski.

Wyjazd stresuje co drugiego z nas

Kwestia stresu podczas wyjazdów i podróży dzieli badanych na pół: 50% z nich twierdzi, że wyjazdy wywołują w nich stres o różnym natężeniu, podczas gdy druga połowa deklaruje, że podczas podróży nie odczuwa żadnego zdenerwowania.

– Stres w podróży może być konsekwencją wielu czynników, takich jak konieczność zaplanowania i zorganizowania wyjazdu (ubezpieczenie, zakupy, pranie, pakowanie siebie i innych) czy nagły i gwałtowny „przeskok” z codzienności związanej z pracą w rzeczywistość „urlopową” – mówi Magdalena Popek, psycholożka i trenerka biznesu. 

Jak reagujemy na stres? Przede wszystkim odczuwamy niepokój – taką odpowiedź wybrało 65% ankietowanych. Prawie połowa respondentów w obliczu stresu podczas wyjazdu staje się drażliwa, a co czwarty odczuwa z tego powodu dolegliwości fizyczne, takie jak nudności czy bóle brzucha. Co dziesiąta badana osoba przyznaje portalowi Triverna.pl, że na stres reaguje zwiększoną agresją.

Co ciekawe, całkiem spory procent respondentów deklaruje, że stres działa na nich pobudzająco, dodatkowo motywując do działania. Takiej odpowiedzi udzieliła w badaniu co piąta osoba.

– Stres i napięcie związane z podróżami może wiązać się z tym, że bardzo zależy nam na tym, żeby wyjazd się udał a odpoczynek nam służył. Ponadto należy pamiętać o tym, że wyjazd to bardzo często duże logistyczne wyzwanie, w którym musimy dograć wiele elementów. Kumulacja tych czynników (organizacji, zmęczenia, oczekiwań) może powodować napięcie, niepokój i lęk – komentuje nasza ekspertka Magdalena Popek. 

Dodaj komentarz