Strajki lotnicze utrudnią podróżowanie.

Sezon letni to zwiększona liczba strajków lotniczych, gdyż pracownicy właśnie w tym czasie mają największe możliwości negocjacyjne.
Nie ma pewności jak będzie wyglądało pod tym kątem lato m.in. we Francji czy Włoszech. Pracownicy Alitalii od początku roku strajkowali już czterokrotnie w związku z restrukturyzacją. Natomiast we Francji właśnie zaczyna się debata na temat nowelizacji kodeksu pracy, w przeciwni wszystkim zmianom są związki zawodowe.
Strajkami postanowiła zająć się Komisja Europejska po wyliczeniu, iż w ciągu ostatnich 10 lat z powodu strajków ucierpiało ok 27 milionów pasażerów, a prawie ćwierć miliona lotów zostało odwołanych. Planowane jest stworzenie wyższego pułapu lotów, który nie byłby regulowany przez strajkujących kontrolerów. Planowane jest również powstanie SES czyli Nieba Europejskiego.
Przykładem jest British Airways, który poradził sobie ze strajkiem wynajmując od Qatar Airways samoloty wraz z załogami.
Pasażerom natomiast pozostaje korzystanie z praw pasażera, które Unia Europejska określa bardzo dokładnie. Pamiętajmy, że linie lotnicze muszą wypłacić odszkodowanie za każdy odwołany lub opóźniony o ponad 3 godziny lot.

Dodaj komentarz